Tydzień Bajek Polskich

W poniedziałek rozpoczęliśmy przygodę z projektem „Tydzień Bajek Polskich”.
Podczas pierwszego dnia towarzyszyło nam  jedno z najbardziej znanych polskich rodzeństw, czyli Bolek i Lolek. Dowiedzieliśmy się dzięki nim, jak nie nudzić się w trakcie deszczu. Przypomnieliśmy sobie czynności higieniczne, których dokonujemy każdego poranka po przebudzeniu. Nasi najmłodsi mieli okazję stworzyć własne mapy pogody i dzięki temu stać się wybitnymi meteorologami.

We wtorek spotkaliśmy się z Reksiem, który odkrył w sobie talent kompozytora muzycznego. Przenieśliśmy się również w świat muzyki i sztuki, aby wykształcić w naszych dzieciach m.in. poczucie rytmu, estetyki i piękna. Na koniec dnia dzieci poznały „Symfonię zwierząt” Dana Browna. Za pomocą internetowej aplikacji, wykorzystującej rzeczywistość rozszerzoną, podczas czytania książeczki Motylki mogły słuchać muzyki skomponowanej przez samego autora!

Środa upłynęła nam z Baltazarem Gąbką. Obejrzeliśmy „Porwanie Baltazara Gąbki – W zbójnickim gronie”. Rozmawialiśmy na temat przekonań Kucharza Bartoliniego – „Pozory mylą”.  Na mapie Polski wskazywaliśmy najważniejsze miasta oraz rzeki,  korzystając z tablicy multimedialnej. Rozwijaliśmy kreatywność szukając w sobie smoka. Wykonaliśmy zadanie matematyczne - liczyliśmy i zapisywaliśmy ile jest smoków. Na koniec zajęć dzieci miały za zadanie pokolorować smoka farbami według podanego wzoru. I tak powstały piękne prace. Zobaczcie Państwo sami!

W czwartek poznaliśmy misia Kudłatka i jego psa Łaciatka. Duże zainteresowanie wzbudził zegar słoneczny, który stał się punktem wyjścia do omówienia innych czasomierzy tj. zegarek kieszonkowy, klepsydra, budzik oraz smartwatch. Rozpoznawaliśmy emocje, nazywaliśmy mieszkańców parku oraz stworzyliśmy - „Parkowy savoir-vivre”. Dopełnieniem dnia była praca plastyczna „W parku”.

W piątek  wybraliśmy ulubioną bajkę oraz napisaliśmy list do Bolka i Lolka. Na zakończenie każde dziecko uczestniczące w projekcie otrzymało imienny  Dyplom Znawcy Polskich Bajek.

To był bardzo radosny i twórczy tydzień. Mam nadzieję, że aktywności, które przygotowałam na ten czas spodobały się wszystkim dzieciom.